5 dobrych postanowień na nowy rok

by Kuba Konieczny
dwie dłonie trzymają zapalone zimne ognie, w tle zachód słońca

Nowy rok – nowa ja? Niekoniecznie. A nowy rok jako impuls do drobnych działań? To już szybciej. Poniżej nasze propozycje, na zdrowie!

  1. Wróć do dobrych nawyków
    Jest wiele obszarów dbania o zdrowie: żywienie, ruch, odpoczynek, zdrowie psychiczne, kontakty społeczne. To zrozumiałe, że czasem w pewnych idzie nam lepiej, a w innych nieco gorzej. Dobrym postanowieniem jest powrót do dobrych nawyków w tym jednym obszarze, w którym czujesz, że bywało już lepiej. Albo w obszarze, w którym czujesz największą potrzebą poprawy, bo najmocniej wpływa on na Twój obecny dobrostan. Przypomnij sobie metody, które działały i wykorzystaj je, żeby zmiany – nawet te drobne – stały się dobrymi nawykami.

  2. Wstań i rusz(aj) się
    Chyba nikt nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowia. Jednak bywa tak, że obowiązki, praca czy potrzeba odpoczynku skutecznie przyciągają nas do krzesła bądź kanapy i czasu na ruch przeznaczamy niewiele. Dobrym nawykiem jest niesiadanie bezpośrednio po posiłku. Jeśli po jedzeniu zwykle wygodnie rozsiadasz się lub kładziesz, to zanim rozpoczniesz celebrację wolnej chwili, spróbuj przez jakiś czas pobyć w ruchu, albo chociaż w pionie. Posprzątaj po posiłku, zaparz herbatę, przejdź się na mały, orzeźwiający spacer. Już nawet 10 minut aktywności zamiast leżenia korzystnie wpłynie na trawienie, stężenie glukozy (poziom cukru) we krwi i samopoczucie.

  3. Wpisz w kalendarz odpoczynek
    Zaczyna się nowy rok z 12 miesiącami pracy, ale i odpoczynku. Pracy w kalendarz wpisywać nie trzeba. Wiemy, kiedy będziemy ją wykonywać i co będziemy w tym czasie robić. Co innego z odpoczynkiem. On nie przypomni nam o sobie telefonem z biura (Biuro Odpoczynków – to byłoby coś) i nie ma jasno określonej struktury. Ile ludzi, tyle pomysłów na to, jak wypocząć na co dzień oraz podczas urlopów. Niezależnie od tego, jaki jest Twój ulubiony, dobrze by był to czas beztroski, w oderwaniu od codziennego życia i… by znalazło się dla niego miejsce. Całkowicie wolny weekend w miesiącu, ten fajny wyjazd wakacyjny – to coś, co przyjemnie będzie zobaczyć w kalendarzu już teraz.

  4. Umów się na odwlekane badania
    Zaległości lubią się piętrzyć, a im dłużej się nimi nie zajmujemy, tym ciężej w końcu to zrobić (coś jak oddawanie do biblioteki książek po terminie). Jeśli masz listę spraw zdrowotnych, które warto skontrolować, znajdź sposób, by w końcu to zrobić. Może zmotywuje Cię zarezerwowanie sobie w kalendarzu jednego dnia na umawianie wizyt. Albo wspólne zobowiązanie się do tego z bliskimi. Warto zyskać nieco spokoju ducha, zwolnić miejsce w głowie i mieć poczucie domknięcia czegoś, co od dawna było w planach.

  5. Pisz/mów
    Przelewanie na papier swoich myśli to świetny sposób na dbanie o higienę umysłu i porządkowanie przeciążonej głowy. Dzięki temu lepiej uświadamiamy sobie, czego obecnie doświadczamy i jak to postrzegamy. A nawet chaotyczne myśli po spisaniu stają się nieco mniej chaotyczne. Pisać możemy np. w formie pamiętnika lub bullet journala, w którym regularnie zapiszemy swoje przemyślenia i emocje. Dzięki temu uzyskamy nieco więcej spokoju, a po czasie zauważymy postęp, jaki wykonaliśmy w postrzeganiu życiowych trudności. Alternatywą dla pisania jest prowadzenie audiozapisków. Ważne, by je nagrywać, aby móc je później odtworzyć.

Zdjęcie: Photo by Ian Schneider on Unsplash

Wykorzystujemy pliki cookies, które są niezbędne dla prawidłowego działania strony. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce Zamknij